تفاوت بین وب سایت با پورتال

تفاوت بین وب سایت با پورتال

وبسایت با پورتال چه فرقی می کند؟

در بعضی مواقع اصطلاحات “وب سایت” و “پورتال” به صورت متناوب به جای یکدیگر استفاده می شوند ، و این استفاده کاملاً نادرست نیست اما شما واقعا می دانید تفاوت بین وب سایت با پورتال چیست؟

طبق تعریف ، وب سایت مکانی در اینترنت است  و از طریق یک مرورگر وب با استفاده از URL مشخص (آدرس وب) قابل دسترسی است. از طریق یک مرورگر وب و URL خاص به پورتال ها نیز می توان دسترسی پیدا کرد ، اما از محتوای  آن محافظت می شود و مخصوص کاربر است.

یک وب سایت مجموعه ای از صفحات وب است در حالی که یک پورتال به عنوان دروازه ای به شبکه های جهانی عمل می کند و خدمات بسیاری را ارائه می دهد.

وب سایت چیست؟

وب سایت، گروهی از صفحات وب است که در یک مکان در اینترنت قرار می گیرد و از طریق یک آدرس وب قابل دسترسی است. محتوای یک وب سایت در سطح جهان قابل مشاهده و استفاده عمومی است و برای افراد مختلف یکسان است. کاربران برای دسترسی به وب سایت نیازی به ورود ندارند. کاربر می تواند هر کار خاصی را انجام دهد که وب سایت از آن پشتیبانی می کند.

یک وب سایت می تواند مخصوص صنعت باشد ، محصول خاص یا خدمات خاص و غیره. این وب سایت ها در نظر دارند تا بازدید کنندگان سایت خود را در مورد اطلاعات مربوط به صنعت ، محصولات یا خدمات خود آگاه کنند. از دیتابیس شخصی استفاده نمی شود و وب سایت معمولاً به آن مراجعه نمی کند.

وبسایت

پورتال چیست؟

وب پورتال یک سیستم مدیریت دانش است که امکان ایجاد یا اشتراک ، تبادل و استفاده مجدد دانش را برای سازمان یا شرکت ها فراهم می کند. این مکان خصوصی در اینترنت است که از طریق URL منحصر به فرد (آدرس وب) بازیابی می شود و برای ورود به آن شناسه و رمز ورود لازم است. محتوای پورتال  به صورت محافظت شده و مخصوص کاربر می باشد و رابط کاربری آن می تواند عمومی و خصوصی باشد.

مطالب موجود در یک پورتال وب پویا بوده و غالباً تغییر می کنند. قابلیت مشاهده یک محتوا از شخصی به شخص دیگر تغییر می کند و این بدان معنی است که یک محتوا می تواند برای کاربر منحصر به فرد باشد. مطالب از منابع مختلف و متنوع جمع آوری می شود.

پورتال ها را می توان به دو طبقه تقسیم کرد: پورتال های افقی و پورتال های عمودی .

پورتال های افقی مشابه یک وب سایت عمومی هستند که سعی در ارائه هر نوع خدمات مورد نیاز کاربران آن دارد.

پورتال های عمودی به صورت کاربر محور کار می کنند و اطلاعاتی را ارائه می دهند که مخصوص سازمان است.

پورتال

تفاوت بین وبسایت با پورتال به تعبیر رانندگی

برای بیان تفاوت بین وبسایت با پورتال ،وب سایت ها را می توان به ترافیک رانندگی تعبیر کرد ، در حالی که پورتال وب برای محدود کردن ترافیک برای گروه خاصی از کاربران است. اکثر پرتال های وب نیاز به ورود  کاربر دارند که این امکان را به سایت می دهد تا محتوا و خدمات خاص تری را بر اساس شخصی که کاربر دارد ارائه کند. وب سایت ها مقصدی هستند که همه می توانند به آن برسند و عموما برای مخاطبان گسترده تری طراحی شده اند.

                        وبسایت                                وب پورتال
  موقعیت مکانی در اینترنت ، به صورت عمومی با یک URL منحصر به فرد (آدرس وب) در دسترس است.  با استفاده از آدرس اینترنتی منحصر به فرد و نام      کاربری و  رمزعبور منحصر به فرد می توانید یک       مکان خصوصی در اینترنت داشته باشید.
نیازی به ورود به سیستم نیست.ورود لازم است.
هر کس می تواند بازدید کند و می تواند محتوای وب سایت را مشاهده کند.فقط اعضای پورتال به آن دسترسی دارند و می توانند محتوای پورتال وب را ببینند.
محتوا توسط افراد مختلف تغییر نمی کند.محتوای پویا، بیشتر از وب سایتهای معمولی تغییر می کند.

نزدیک شدن پورتال و وبسایت به هم

امروزه قابلیت های همپوشانی زیادی بین وب سایت ها و درگاه ها وجود دارد. وب سایت ها می توانند از اهداف هدفمندی یا سایر ابزارها برای ایجاد تجربه های شخصی شده برای کاربران استفاده کنند ، و پورتال ها می توانند دارای صفحات عمومی باشند که نیازی به ورود کاربران ندارند.

منابع :quora,geeksforgeeks,techdifferences

, , , ,
Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها.