css چیست و تفاوت آن با html

css و html

CSS مخفف ” Cascading Sheet Style” به معنی برگه های سبک آبشاری میباشدکه برای قالب بندی صفحات وب از ورق های سبک آبشار استفاده می شود.از آنها می توان برای تعریف سبک های متن ، اندازه جدول و سایر جنبه های صفحات وب استفاده کرد که قبلاً فقط در صفحه HTML تعریف می شدند.ما در مقالات قبل درمورد اصول روانشناسی رنگ در طراحی وب سایت برای شما بیان کردیم اکنون در این مقاله می خوانیم که css چیست و تفاوت آن با html را برای شما بیان میکنیم.

css چیست

CSS یک زبان برنامه نویسی ظاهری میباشد یعنی (Style Sheet Language)

CSS نحوه نمایش عناصر HTML را شرح می دهد و برای طراحی یک سایت  بهترین و سریع‌ترین راه  برای اینکه  ظاهر و  استایل دهی مناسبی داشته باشد می توان از css استفاده کرد، در واقع css مسئولیت ظاهر سایت شما را به عهده دارد.

مثال:

}h1
color: white;
text-align: center;
{

 

تاریخچه ی css

CSS نخستین بار توسط Honkon Wium Lie در ۱۰ اکتبر ۱۹۹۴ پیشنهاد شد. در آن زمان ، lie با تیم “برنرزلی ” همکاری داشت ودر این زمان بود که چندین زبان دیگر توسط افراد دیگر معرفی شد که باعث ایجاد بحثهای جنجالی بین عموم افراد شد.
از دهه ۱۹۸۰ با توجه به زبان استاندارد نشانه گذاری عمومی (SGML) ، ورق های سبک به یک شکل یا شکل دیگر وجود داشته اند و CSS برای تهیه شیوه نامه های وب ایجاد شده است.
CSS که از زمان SGML ها در سال ۱۹۷۰ وجود داشت به وجود آمد.

از این تکنولوژی برای فرمت دهی و استایل دهی به صفحات وب  استفاده می شد.با گسترش حیطه استفاده از HTML، کم وکاستی در این زبان احساس می شد که باعث از رده خارج شدن در HTML می شد.و این مشکلات در html در روزهای آغازین خود به وجود نیامده بود و کسی فکر نمیکرد که html روزی به این گستردگی برسد.

همچنین با پیشرفت مرورگرها و پیدایش نسخه ها  نیز به این مشکلات اضافه شده بود. بطوری که صفحات سایتها  به شیوه های مختلفی در مرورگرهای مختلف نمایش داده می شد.  تا قبل از سال ۱۹۹۴، هیچ استاندارد خاصی در دنیای اینترنت و صفحات سایت ها وجود نداشت.

و عمومی شدن هر چیزی بیشتر باعث  فاش شدن این کم و کاستیها می شود. ودر HTML هم چنین چیزی صدق می شد و کم  کاستی هایی در آن مشاهده می شد.

که در سال ۱۹۹۴ کنسرسیوم شبکه جهانی وب، جلسه ای را تشکیل دادند که بر اساس آن به نتیجه ای رسیدند تا نهادی برای بررسی این کم وکاستها قرار بدهند و سیستم خاصی را برای رفع این کم و کاستی هاو همچنین در آینده در زبان HTML به وجود آورند.

و این زبان، همان زبانی است که الان بعنوان CSS مورد استفاده افراد قرار می گیرد. و نسخه ی دوم این زبان در سال ۱۹۹۷،با عنوان css2 توسط همان نهادها به تصویب رسید.در این مقاله خواندیم که css چیست و تفاوت آن با html را در این قسمت بخوانید:

html چیست

HTML مخفف Hyper Text Markup Language است

HTML زبان نشانه گذاری استاندارد برای توصیف ساختار صفحات وب است

عناصر HTML بلوک های ساختاری صفحات HTML هستند

عناصر HTML توسط برچسب <> نشان داده می شوند

یک عنصر HTML یک برچسب شروع و یک برچسب انتهایی با محتوا است:

مثال :                                                                    <h1>This is a Heading</h1>

تفاوت css و html

اگر می خواهید یک وب سایت بسازید ، اصطلاحات “HTML” و “CSS” را شنیده اید ، اما ممکن است تعجب کنید که چقدر متفاوت هستند. آنها دست به دست هم می دهند تا یک صفحه وب ایجاد کنند ، اما هرکدام هدف بسیار بی نظیری را ارائه می دهند که ما تفاوت css و html را در این قسمت برای شما بیان میکنیم.

html

به سادگی ، از HTML (Hypertext Markup Language) برای ایجاد محتوای واقعی صفحه مانند متن نوشتاری استفاده می شود در واقع اسکلت بندی سایت و اینکه وب سایت شما به چه چیزهایی احتیاج دارد رامشخص میکند .

CSS (Cascade Styling Sheets) وظیفه طراحی یا زیبا سازی وب سایت از جمله طرح بندی ، جلوه های بصری و رنگ دهی را بر عهده دارد.

HTML یک زبان نشانه گذاری برای توصیف اسناد وب (صفحات وب) است.html

در سال ۱۹۸۹ ، تیم برنرز لی وب را با HTML به عنوان زبان نشر آن اختراع کرد. HTML (Hyper Text Markup Language) برای کمک به برنامه نویسان برای توصیف محتوا در وب سایت مانند <این یک عنوان> است ، <این یک پاراگراف> است.

HTML از برچسب ها استفاده می کند تا به شما در اضافه کردن پاراگرافها ، هدرها ، تصاویر ، گلوله ها و سایر ساختارها کمک کند. درست مانند اینکه می خواهید چیزی را در یک سند کلمه بنویسید ، HTML به شما کمک می کند تا در وب سایت چیزی بنویسید.

   css

“CSS نحوه نمایش عناصر HTML را روی صفحه ، کاغذ یا رسانه های دیگر توصیف می کند.”css

CSS اولین بار توسط Hakom Lie پیشنهاد شد و در سال ۱۹۹۶ توسط Bert Bos ساخته شد. ایجاد متن برای تعریف HTML ، CSS (شیوه نامه های آبشار) چیزی است که باعث می شود یک وب سایت جالب و شگفت انگیز به نظر برسد.

ارائه و سهولت استفاده برخی از ویژگی هایی است که CSS برای توسعه وب به ارمغان آورده است. بیشتر درگیر تغییر سبک وب سایت است تا محتوای آن.

نوع مانند تغییر اندازه فونت ، رنگ قلم و موقعیت یابی در یک سند word. CSS مسئول نحوه نمایش مطالب در یک صفحه است و چه چیز دیگری برای تعریف این محتوا پیش می رود.

به عنوان مثال :

شما میتوانید یک ساختمان را در نظر بگیرید

معمولا ساختمان سازی در دو مرحله انجام میشود:

۱.در مرحله اول اسکلت بندکی ساختمان با سیمان و بتن و غیره میباشد.

۲.در مرحله دوم  زیبا سازی و رنگ دهی و غیره انجام میشود.

درواقع طراحی سایت نیز به این صورت انجام میشود یعنی در مرحله ی اول با استفاده از html ساختار کلی وب سایت و اینکه وب سایت شما به چه چیزهایی احتیاج دارد را مشخص میکند،و در مرحه ی دوم با استفاده از css میتوان به سایتتان ظاهری زیبا بخشید.

منبع :https://www.codingdojo.com/blog/html-vs-css-inforgraphic

منبع :https://www.w3schools.com/whatis/whatis_html.asp

, , ,
Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها.